TELME KÖYÜ DERNEĞİ’NDE ŞEFFAFLIK HAKİM

Mart ayın’da göreve hızlı başlayan Telme Köyü Derneği’nin yeni yönetimi; hemşehri buluşması adı altında Tuzla dernek merkezinde köylüleriyle buluştu.
Şehitlerimize saygı duruşu ve Fatiha okunmasıyla başlanılan programda, ŞİDEF Genel Başkan Yardımcısı, Telme Köyü Dernek Başkanı Alpay Yazıcı: ‘Kıymetli hemşehrilerim, düzenlemiş olduğumuz programımıza katılımınızdan ötürü şahsım ve yönetim kurulundaki arkadaşlarım adına teşekkürlerimi sunuyorum.Bizler göreve başlayalı yaklaşık 7 ay oldu, bu süre zarfında yapılan çalışmaları, toplanan paraları ve yapılan harcamaları sizlerle paylaşmak istedik.Ayrıca bizim ve sizin işleyişte gördüğü sıkıntıları istişare ederek bunları ortadan kaldırmak için elimizden geleni yapmak niyetindeyiz.Öncelikle çalışmalarımızı aktarmak istiyorum.
Her sene olduğu gibi bu senede dernek olarak burs vermeye devam ediyoruz.Bu sene ihtiyaç sahibi 22 genç kardeşimiz detaylı araştırma neticesinde burs almaya hak kazandı.İlk burs ödemeleri 10 Kasım’da gerçekleştirildi.Toplam 7 ay burs vereceğiz inşallah.Bu yıl verilecek bursun toplam maliyeti 23.100 tl olacak.Her sene olduğu gibi bu senede Ramazan ayında ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize ulaşarak erzak dağıttık.Erzak maliyeti düzenlediğimiz kampanyadan karşılandı. Derneğimizde 2 defa kahvaltılı program yaptık. Cenazelerimizde yapılan ikramların maliyeti derneğimiz tarafından karşılanıyor ve bu cenaze sahibinden talep edilmiyor. Üniversiteli genç kardeşlerimize staj desteği veriyoruz.Kurmuş olduğumuz Telme Köyü İş Platformunda referanslı iş ilanları paylaşıyoruz ve bizden iş bulmak için destek isteyen herkese elimizden geleni yapıyoruz. Derneğimize ait telefon aldık ve Whatshap Hattı açtık, sizlerin bize daha rahat ulaşabilmesi, sıkıntılarını söyleyebilmesi ve aynı zamanda düzenlemiş olduğumuz programları sizlere iletebilmek için bunu yaptık.
Köyümüze gelince yapmış olduğumuz tüm çalışmalar Telme Köyü Muhtarımız Bedri Aydın ve derneğimizin iş birliğiyle gerçekleştirilmiştir.Köyümüz ile tarlalarımız arasındaki yolları düzelttirdik, konağımızın suyunu kesmek için konağın etrafına drenaj boruları döşettirdik, yeni bir su deposu yaptırdık, mevcut su depolarını temizlettirdik, köyümüze yakışır bir giriş kemeri yaptık, dere ıslah projemizin onaylanması için elimizden geleni yaptık ve ödeme bekliyoruz, ayrıca Tuzla Belediyesi tarafından köyümüze yapılacak olan spor sahalarınında takipçisiyiz.Köyümüğze şu ana kadar 45.000 tl bir harcama yaptık.Muhtarımızla birlikte daha güzel işler yapmak için elimizden geleni yapacağız.
Yaylamıza 2 adet bay 2 adet bayan tuvalet ve abdest alma yerleri yaptık.Hemşehrimizin yaylaya yapmış olduğu 2 adet çeşme ile wc lerimize 800 m boru kullanarak su getirdik.Programlarımızda kullanmak için büyük bir çadır satın aldık.Bu çalışmaların derneğimize maliyeti 25.000 tl yi buldu.Bunların dışında güzel bir yayla şenliğini geride bıraktık.Yayla şenliğinin bize toplam maliyeti 15.000 tl yi buldu.Bu masraf devlet destekli projemizden karşılandı.Ayrıca bu sene ilk defa Yayla ağası uygulamasını gerçekleştirdik.İlk yayla ağamız Salih Yazıcı’ya da ayrıca teşekkür ederim.Derneğimize ciddi bir gelir kaynağı oldu.’dedi.
Telme Köyü Muhtarı Bedri Aydın’ın da selamlama konuşmalarının ardından hemşehrilerin dertleri dinlendi ve ikramla program sona erdi.Yeni yönetimin şeffaf bir şekilde bütün çalışmaları sayısal verilerle hemşerileriyle paylaşması Telmelileri çok mutlu etti.